The Science Of Deduction

دانش استنتاج

۵ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

استنتاج چیست؟ قسمت سوم (استدلال)

بسم الله الرحمن الرحیم
قیاس یا استدلال قیاسی (deductive reasoning) درمنطق، ریاضیات، و هوش مصنوعی بدست آوردن یک گزاره از دنباله‌ای از یک مجموعه گزاره‌ها است. دنبالهٔ گزاره استفاده شده مفروضات و گزارهٔ بدست آمده نتیجه نامیده  می‌شود. استدلال یا گواه آوردن قیاسی، منطق قیاسی نیز نامیده می‌شود. این روش استدلال کردن یا گواه آوردن از بحث‌های قیاسی به دست می‌آید. در این گونه بحث، تلاش می‌شود تا نشان داده شود که نتیجه به طور بایسته و ضروری، از مجموعه‌ای از پیش فرض‌ها یا فرضیه‌ها به دست می‌آید. بحث قیاسی هنگامی معتبر است که نتیجه به طور بایسته و ضروری، از پیش فرض و فرضیه به دست آید. گواه آوری یا استدلال قیاسی در کنار گواه آوری استقرایی (inductive reasoning)، یکی از دو روش رایج در شناخت و رسیدن به دانایی یا معرفت است.
یک مثال ساده
مثال زیر، ویژگی این روش را نشان می‌دهد:
- همه انسان‌ها می‌میرند
- سقراط انسان است
- بنابراین: سقراط مردنی است
پیش فرض نخست بیان می‌کند که همه موجودات قرار گرفته زیر نام و عنوان «انسان» دارای ویژگی «مردن» هستند. عبارت دوم بیان می‌کند که سقراط هم زیر عنوان یک «انسان» قرار دارد. در نتیجه سقراط باید مردنی باشد زیرا او نیز از ویژگی مردن که به «انسان» نسبت داده شده، برخوردار است.
ارسطو در قرن چهارم پیش از میلاد اقدام به مستندسازی و ثبت استدلال استنتاجی کرد.
۳۰ فروردين ۹۶ ، ۱۹:۴۳ ۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
شرلوک هلمز

استنتاج چیست؟ قسمت دوم

استنباط یا استنتاج به فرایند یافتن و اثبات‌کردن نتیجه‌های منطقی از پیش‌فرض‌ها یا حقیقت‌ها گفته می‌شود.قاعده‌های استنباط معتبر در علم منطق بحث و  بررسی می‌شوند. استنباط در لغت به معنی «به آب رسیدن چاه‌کن» است و در اصطلاح به معنی آشکارشدن مجهول است.
از نقطه‌نظری دیگر، استنباط را می‌توان ابزاری عقلانی دانست که براساس مشاهدهٔ حقایق فهم جدیدی را پیدا می‌کند. استنباط از این دیدگاه به معنی اثبات‌کردن گزاره نیست، بلکه به معنی یافتن راه‌های جدیدی برای بررسی و تحقیق است. بر مبنای این دیدگاه، دو نوع استنباط می‌توان تعریف کرد: استقرا و استدلال استنتاجی.
روش‌های استنباط انسانی در رشتهٔ روان‌شناسی شناختی مطالعه می‌شوند و محققان در رشتهٔ هوش مصنوعی تلاش  می‌کنند که روش‌های استنباط انسان را در ماشین‌ها شبیه‌سازی کنند. استنباط آماری روش‌های ریاضی را برای  استنباط در حضور عدم قطعیت استفاده می‌کند که استنباط قطعی را به حالت‌های دارای عدم قطعیت گسترش می‌دهد.
استنباط‌های اشتباه مغالطه نامیده می‌شوند. فیلسوفانمنطق مادی فهرستی از مغالطه‌ها را گردآوری کرده و  روان‌شناسان شناختی دلایل مغالطه توسط انسان‌ها را با بررسی ابزارهای شناختی انسان مطالعه می‌کنند.
۲۹ فروردين ۹۶ ، ۱۳:۰۳ ۶ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
شرلوک هلمز

استنتاج چیست؟

استنتاج اصطلاحی است که در فلسفه و منطق به کار می رود. این واژه به معنای  نتیجه گیری می باشد و منظور از آن این است که ذهن از یک حکم کلی، یک حکم جزئی را نتیجه بگیردو به اصطلاح از کلی به جزئی پی ببرد.
 مثلاً پس از آنکه بر ما ثابت شد که هر سیاره ای می چرخد، و زمین نیز یک سیاره است، نتیجه می گیریم که زمین هم می چرخد. به عبارت دیگر، این حکم را استنتاج (نتیجه گیری) می کنیم.
اگر بخواهیم ترتیب منطقی این استنتاج را بیان کنیم، این طور می گوییم: 
هر سیاره ای می چرخد. ( حکم کلی )
زمین ، یک سیاره است.
نتیجه : بنابر این زمین میچرخد.(حکم جزئی) 
به این نتیجه گیری که حاصل فعالیتی ذهنی است، استنتاج گفته می شود. هراستدلالی با استنتاج همراه است؛ زیرا استدلال برای حصول به یک نتیجه است و اگر نتیجه گرفته نشود، (استنتاج نشود)، دیگر استدلال نخواهد بود. 
اساسا هر نتیجه ای که در ذهن خود داریم، حاصل یک استنتاج است؛ استنتاج از یک سری مقدمات که ممکن است خودمان هم این مقدمات آگاه نباشیم.
یکی از  ویژگی های اصلی استنتاج، این است که در آن، نتیجه به طور ضروری از مقدمات حاصل می شود؛ یعنی ممکن نیست نتیجه از مقدمات حاصل نگردد. 

۲۸ فروردين ۹۶ ، ۱۶:۳۳ ۷ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
شرلوک هلمز

شرلوک هولمز ، کاراگاه مشاور

بسم الله الرحمن الرحیم
شرلوک هولمز ، کاراگاه مشاور
شرلوک هلمز نام یک کاراگاه خصوصی و شخصیتی داستانی است که(بر اساس داستانها) متولد یورکشایرانگلستان و در اواخر قرن۱۹ و آغاز قرن ۲۰ فعالیت می‌کرده است. شخصیت داستانی شرلوک هولمز نخستین بار در سال ۱۸۸۷م توسط نویسنده و پزشک اسکاتلندی سر آرتور کانن دویل ساخته و پرداخته شد و در کتاب‌ها مطرح شد.

ادامه مطلب...
۲۱ فروردين ۹۶ ، ۱۶:۰۰ ۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
شرلوک هلمز

دانش استنتاج

من شرلوک هلمز هستم، تنها کارآگاه مشاور در جهان.

من نمی خواهم به جزئیات بروم که چگونه آنچه انجام می دهم، انجام می دهم چون شما متوجه نخواهید شد. اگر مشکلی دارید و میخواهید من حلش کنم، پس با من تماس بگیرید. فقط موارد جالب لطفا.

کاری که من انجام می دهم:

1. من همه چیز را مشاهده می کنم.

2. از آنچه که من مشاهده می کنم، من استنتاج می کنم.

3. وقتی من غیر ممکن ها را حذف کردم، هر آنچه که باقی می ماند، مهم نیست چقدر دیوانه کننده به نظر می رسد، باید درست باشد.

اگر به کمک نیاز داشتید، با من تماس بگیرید و ما با هم صحبت خواهیم کرد.

۱۸ فروردين ۹۶ ، ۱۴:۰۰ ۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
شرلوک هلمز

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

ابزار وبلاگ